Connect with us

News

യംഗ് ഇന്നവേറ്റേഴ്സ് പ്രോഗ്രാം 2021 സംസ്ഥാന തല ഉത്ഘാടനം ഡിസംബർ 2 ന്.

Published

on

യംഗ് ഇന്നവേറ്റേഴ്സ് പ്രോഗ്രാം 2021 സംസ്ഥാന തല ഉത്ഘാടനം ഡിസംബർ 2 ന് . മലപ്പുറം ജില്ലാതല ആശയ രൂപീകരണം : തിരൂർ എസ് എസ് എം പോളിടെക്നിക്കിൽ
nike air max for sale cheap
nike air max 270 women’s sale
nike air max 270 sale womens
nike air max 90 mens on sale
mens nike air maxes
nike air max 90 womens
nike air max new
nike air max 90 futura
nike air max 270 sale
cheap nike air max
nike air max plus
women’s nike air max
nike air max 97 mens
nike air max on sale mens
cheap nike air max shoes
nike air max 270 react
nike air max 270 womens sale
nike air max 90 womens
nike air max excee womens
new nike air max
nike air max 97 white
nike air max shoes
new nike air max 2023
nike air max 270 mens sale
nike air max shoes
nike air max 270 sale
nike air max 95 blue
nike air max sale mens
women’s nike air max
mens nike air max 90 sale
nike air max
nike air max for sale cheap
nike air max sc on feet
nike air max 270 men’s stores
nike air max 90s
womens nike air max 270
nike air max new
nike air max 270 womens
nike air max 90 men
nike air max sc women’s
nike air max sale mens

കേരള സർക്കാർ രൂപീകരിച്ച തന്ത്രപരമായ ഒരു തിങ്ക്-ടാങ്കും ഉപദേശക സമിതിയുമാണ് കേരള ഡെവലപ്മെന്റ് ആൻഡ് ഇന്നൊവേഷൻ സ്ട്രാറ്റജിക് കൗൺസിൽ (കെ-ഡിസ്ക്).

കേരള സർക്കാരിന്റെ ആസൂത്രണ സാമ്പത്തിക കാര്യ വകുപ്പിന് കീഴിൽ 2018 മാർച്ച് 24നു പ്രവർത്തനമാരംഭിച്ച കെ-ഡിസ്‌ക്, 2021 മെയ് 4നു ബഹുമാനപ്പെട്ട മുഖ്യമന്ത്രി ചെയർമാനും ബഹുമാനപ്പെട്ട ധനമന്ത്രി വൈസ് ചെയർമാനുമായ സൊസൈറ്റി ആയി പുനഃസംഘടിപ്പിച്ചു.

സ്കൂൾ, കോളേജ്, ഗവേഷണ തലത്തിൽ ഉള്ള 13 വയസിനും 35 വയസിനും മധ്യേ പ്രായമുള്ള വിദ്യാർത്ഥികൾക്ക് (ഐ സി എ ആർ ന്റെ കീഴിൽ പ്രവർത്തിക്കുന്ന സ്‌ഥാപനങ്ങളിലുള്ള ഗവേഷണ വിദ്യാർത്ഥികൾക്ക് 37 വയസ്സ് വരെ) അവരുടെ നൂതന ആശയങ്ങൾ വികസിപ്പിക്കാനും അവ പ്രവർത്തികമാക്കുവാനും ആവശ്യമായ സാങ്കേതിക സഹായവും സാമ്പത്തിക സഹായവും നല്കാൻ കെ-ഡിസ്‌ക് ആവിഷ്കരിച്ചു നടപ്പിലാക്കുന്ന പരിപാടിയാണ് യങ് ഇന്നോവേറ്റേഴ്സ് പ്രോഗ്രാം (YIP).

രണ്ടു മുതൽ അഞ്ചുവരെ അംഗങ്ങളുള്ള ടീമുകളായി ആണ് വിദ്യാർത്ഥികൾ ഈ പരിപാടിയിലേക്ക് രജിസ്റ്റർ ചെയേണ്ടത്.

ഈ ടീമുകൾക്ക് പരമാവധി മൂന്നു വർഷത്തേക്കാണ് കെ-ഡിസ്‌ക് പ്രോത്സാഹനം നൽകുക.

വളരെ വ്യത്യസ്ത നിറഞ്ഞ യങ് ഇന്നോവേറ്റേഴ്സ് പ്രോഗ്രാമിന്റെ നാലാം പതിപ്പായ 2021 -2024 ഘട്ടത്തിൽ മുപ്പതിനായിരം ടീമുകളിൽ നിന്നായി ഒരു ലക്ഷം വിദ്യാർത്ഥികളെ പങ്കെടുപ്പിക്കുവാനാണ് ലക്ഷ്യമിടുന്നത്.

കേരള വികസനം മുൻനിർത്തിയുള്ള വ്യത്യസ്ത വികസന പ്രശ്നങ്ങളുടെ പരിഹാരങ്ങൾക്ക് ഊന്നൽ നൽകിക്കൊണ്ടാണ് YIP വിഭാവനം ചെയ്തിരിക്കുന്നത്.

തിരഞ്ഞെടുത്ത 20 മേഖലകൾ അധിഷ്ഠിതമായിട്ടായിരിക്കും YIP 2021 ൽ വിദ്യാർത്ഥികൾ അവരുടെ ആശയ രൂപീകരണം നടത്തുന്നത്.

“സുസ്ഥിരതയിലും തുല്യതയിലും ഊന്നിയുള്ള കേരളത്തിന്റെ സമഗ്ര വികസനത്തിന് വിദ്യാർഥികളുടെ 30000 ആശയങ്ങൾ” എന്ന ലക്‌ഷ്യം മുൻ നിർത്തി നടപ്പാക്കുന്ന YIP 2021 ന്റെ സംസ്ഥാനതല ഉത്‌ഘാടനം ബഹുമാനപ്പെട്ട മുഖ്യമന്ത്രി ശ്രീ പിണറായി വിജയൻ ഡിസംബർ 02, 2021 വൈകുന്നേരം 03:30 നു നിർവഹിക്കുന്നതാണ്.

പ്രസ്തുത ചടങ്ങിൽ ജില്ലയിലെ എല്ലാ വിദ്യാഭ്യാസഗവേഷണ സഥാപന മേധാവികൾ, YIP പോർട്ടലിൽ രജിസ്റ്റർ ചെയ്ത ഫെസിലിറ്റേറ്റർമാർ, സ്റ്റുഡൻസ് അംബാസിഡർമാർ കൂടാതെ വിദ്യാഭ്യാസസ്‌ഥാപനങ്ങളിലെ 13 വയസിനും 35 വയസിനും മധ്യേ പ്രായമുള്ള വിദ്യാർത്ഥികൾ എന്നിവർ പങ്കെടുക്കേണ്ടതാണ്.

YIP പോർട്ടലിൽ രജിസ്റ്റർ ചെയ്ത ഫെസിലിറ്റേറ്റർമാർക്കും, സ്റ്റുഡൻസ് അംബാസിഡർമാർക്കും, മറ്റുവിദ്യാർത്ഥികൾക്കും സഥാപന മേധാവി മുഖേനെ അറിയിപ്പ് കൊടുക്കേണ്ടതാണ്.

സംസ്ഥാന തല ഉൽഘാടനത്തിൻ്റെ വീഡിയോ കോൺഫെറൻസ് ലിങ്ക് ഇതോടൊപ്പം ചേർക്കുന്നു.
https://bit.ly/yip-inauguration

വൈ.ഐ.പി. 2021 മലപ്പുറം ജില്ലാതല ആശയ രൂപീകരണ സെമിനാറിന് അന്നേ ദിവസം
2021 ഡിസംബർ 2 ന് വൈകീട്ട് 2.30 മണിക്ക് തിരൂർ സീതി സാഹിബ് മെമ്മോറിയൽ
പോളിടെക്‌നിക്ക് കോളേജ് വേദിയാകുന്നു.

കോവിഡ് പ്രോട്ടോകോൾ പാലിച്ച് നടക്കുന്ന പ്രസ്തുത ചടങ്ങിൽ പങ്കെടുക്കുവാൻ ആഗ്രഹിക്കുന്ന സ്കൂൾ, കോളേജ്, ഐടിഐ, പോളിടെക്നിക്ക്, അധ്യാപക പ്രതിനിധികൾ, എംഎസ്എംഇ സംരംഭകർ, എന്നിവർ വിവരം മുൻകൂട്ടി താഴെ കൊടുത്തിട്ടുള്ള ഇമെയിൽ / മൊബൈൽ വഴി അറിയിക്കുവാൻ താൽപര്യപ്പെടുന്നു.

വിശ്വസ്തതയോടെ.

പ്രിൻസിപ്പാൾ
എസ് എസ് എം പോളിടെക്നിക്ക് കോളേജ് തിരൂർ

വിശദ വിവരങ്ങൾക്ക്:

ഹാഷിം എ.എസ്. (ഇൻസ്റ്റിറ്റ്യൂഷൻ ഇന്നവേഷൻ കൗൺസിൽ) ഇമെയിൽ: iic@ssmpoly.ac.in
മൊബൈൽ: 9895029278

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

News

Precisely what is Service Level Management?

Published

on

Service Level Management is among the core ITIL processes that help ensure services are defined, agreed upon and monitored with customers. This process likewise works directly with Capacity Administration and Supply Management to make certain IT information and capacities will be aligned with business points.

This process helps to ensure that service amounts are according to customer anticipations and awareness. It also makes sure the goals that are established are fair and can be realized, resulting in considerable improvements meant for users, and creating a strong foundation to continue restoring moving forward.

The first step of this process involves major and agreeing on a pair of service level targets with each consumer. This includes starting specific metrics, conditions of service availableness and stability, more information responsibilities of each party, escalation procedures, cost/service tradeoffs and other relevant details.

Once a prepare is established, teams can start working together to enhance processes that will allow them to meet their service level negotiating. This will need identifying the essential teams and tools to implement the task, as well as examining costs intended for tools needed to capture data and metrics.

The most important element in service level management is certainly choosing the right metrics to assess. Metrics ought to be within the control of the company to allow for good accountability, and it should be simple to accurately collect data on these types of metrics. In addition , it is important to recollect that not most improvements should be measurable by users. For instance , if you can reduce the load moments of your website by simply 1 millisecond, users will not likely likely detect this improvement, and your work could be better spent somewhere else.

Continue Reading

News

Buying a Virtual Info Room

Published

on

A electronic data bedroom (VDR) is a secure database that shops documents and details. It enables collaboration amongst authorized users and conformity adherence. A VDR works extremely well in multiple industries. It is just a better option than file-sharing solutions just like Dropbox or Google Travel for business-specific uses that require advanced document firm and increased security.

Investing in a virtual info room needs careful consideration. Corporations need to find a solution that satisfies current and future demands. They need to seek out transparent pricing, useful features that get used, an intuitive user interface, and industry-leading customer support. It is also necessary to read on-line reviews, especially third-party kinds. A reliable VDR service provider will have an impressive amount of positive assessments, but it is usually equally important to look at the time to check out employee displays of the firm on Glassdoor and other programs.

The largest users of online data areas are the your life science and technology groups, but businesses from all industries make use of them for their protection and effort capabilities. It is necessary for these users to ensure the honesty of their private documentation, whether www.technologvirtual.com/the-pros-and-cons-of-virtual-technologies/ it can be sensitive fiscal data or research benefits. The security which is available from a digital data place provides an extra layer of protection from cyber criminals and other unauthorized parties.

To safeguard documents, a VDR can provide advanced features including granular get permissions, doc encryption, and the ability to publications or preserve as a PDF FORMAT. In addition , it could possibly provide fence watch, which blacks out particular parts of the file to ensure that personally-identifiable data is not visible to outsiders.

Continue Reading

News

Totally free Anti Spyware Windows 15

Published

on

Malware attacks are one of the greatest reasons behind slow-moving computer effectiveness. These attacks can be very harmful to your laptop because they may erase your computer data or cause other problems. Therefore , setting up the very best anti malware windows 12 is very important for your computer. Spyware and adware can come out of various options, like downloads available, emails, and also by visiting websites. It is also a smart idea to use anti spyware and adware software that protects your pc against multiple threats simultaneously.

There are many cost-free anti spy ware tools to choose from that can help you retain your computer clean. Some of them only scan for spyware, while others as well remove different varieties of malware and can monitor the body all the time to make certain that spyware won’t be able to modify your personal computer or acquire your personal information. Some of these applications are light and easy to use, while others convey more features.

Spybot Search and Destroy is a great free anti spyware application that could detect and remove various kinds of hazards, including spy ware, adware, Trojan infections, worms, rootkits, keyloggers, and more. It can also take out usage remnants from your LAPTOP OR COMPUTER, which will prevent these types of programs coming from tracking the activity. It comes with a huge database of definitions that is kept up to date daily.

Another great option is F-Secure’s free anti spyware windows 10 free spyware scanner. It can extremely lightweight, only takes a few seconds to download, and starts scanning in under a tiny. It can manage full or quick reads, and you can arrange it to perform all of them at regular intervals. It has a number of specific spyware coverage tools, such as Hosts Secure to back up and encrypt the hosts document (one of the very most common objectives for spyware), and a summary of custom ActiveX blocking rules.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2021 Public Diary