Connect with us

News

“ആരോഗ്യമുള്ള യുവത്വം ആരോഗ്യമുള്ള സമൂഹം” : സന്ദേശ പ്രചരണ സൈക്കിൾ റാലി തിരൂരിൽ

Published

on

ലോക സൈക്കിൾ ദിനത്തോടനുബന്ധിച്ച് മലപ്പുറം ജില്ലയിൽ തിരൂർ സീതി സാഹിബ് മെമ്മോറിയൽ പോളിടെക്നിക്ക്, നാഷ്ണൽ സർവീസ് സ്കീം ടെക്നിക്കൽ സെൽ, എൻസിസി, ലീഡ്സ്, സൈക്ലിംഗ് ക്ലബ് തിരൂർ, എന്നിവയുടെ നേതൃത്വത്തിൽ സൈക്കിൾ റാലി സംഘടിപ്പിച്ചു.
online wig store
wig outlet
wigs for sale
cheap wigs
best wig shop near me
wigs human hair
wigs for sale
wig for sale
best wigs
best human hair wigs
wig store
wigs shop
best human hair wig websites
wig sale
the wig shop
glueless human hair wigs
online wig store
wigs online
online wig store
human lace front wigs
wigs online
cheap lace front wigs
wigs on sale
cheap human hair lace front wigs
cheap wigs that look real
real human hair wigs cheap
lace front human hair wigs
wigs for sale amazon
synthetic lace front wigs
wig types
short curly human hair wigs
wigs types
cheap human hair lace front wigs
cheap wig
best human hair wigs
best lace front wigs
short human hair wigs
best wigs for white women
wigs online
cheap wigs online
human hair wig stores near me

എൻഎസ്എസ് വളണ്ടിയർമാർ,
എൻ.സി.സി കേഡറ്റുകൾ, സിസിടി സൈക്ലിസ്റ്റുകൾ, ഓയിസ്ക്ക അംഗങ്ങൾ, മോണിംഗ് സ്റ്റാർ ഇൻ്റർനാഷണൽ, എസ്.എസ്.എം പോളിടെക്നിക് കോളേജിലെ ലീഡ്സ് സൈക്ലിംഗ് ക്ലബ്ബ് അംഗങ്ങൾ, തുടങ്ങിയവർ പങ്കെടുത്തു.

തിരൂർ പൗരാവലി അംഗങ്ങൾ, കെ കെ അബ്ദുൽ റസാക്ക്, ആരിഫ് ഐറിസ്, റയിൻബോ ലത്തീഫ്, ജിഷാദ് ബാബു, ഷമീർ കളത്തിങ്ങൽ, അബ്ദുൽ ഖാദർ കൈനിക്കര, റഷീദ് ചക്കുങ്ങൽ, അസീസ് വെളളത്തൂർ, നൗഫൽ മണി, ആസാദ് കെപി, തുടങ്ങിയവർ സംബന്ധിച്ചു.

വിവിധ സംഘടനകൾ സംയുക്തമായി നടത്തിയ സൈക്കിൾ റാലി റിട്ടേർഡ് ഇന്ത്യൻ എയർഫോഴ്സ് കമാൻഡർ കളത്തിങ്ങൽ അബ്ദുൽ റഹിമാൻ ഫ്ലാഗ് ഓഫ് നിർവഹിച്ചു.

തിരൂരിലെ സൈക്കിൾ സവാരി വർഷങ്ങളായി ജീവിത ശൈലി ആക്കി മാറ്റിയ വിപി ഗോപാലനെ ആർ പി എഫ് എസ് ഐ സുനിൽ കെ എം പൊന്നാടയണിയിച്ച് ആദരിച്ചു.

തിരൂർ രാജീവ് ഗാന്ധി മുനിസിപ്പൽസ്റ്റേഡിയത്തിൽപരിസരത്തുനിന്ന് രാവിലെ ഏഴു മണിക്ക് ആരംഭിച്ച റാലി സിറ്റി ജംഗ്ഷൻ, ബസ് സ്റ്റാൻ്റ്, പൂങ്ങോട്ടുകുളം, ചുറ്റി തിരൂർ തുഞ്ചൻപറമ്പിൽ സമാപിച്ചു.

സൈക്ലിംഗ് ദിനാചരണത്തിൻ്റെ ഭാഗമായി വൈകീട്ട് തിരൂർ പോളിടെക്നിക്ക് കാമ്പസിൽ പെൺകുട്ടികൾ ഉൾപ്പെടെയുള്ള വിദ്യാർത്ഥികൾ സൈക്കിൾ റൈഡിംഗ് ഡെമോൺസ്ട്രേഷൻ നടത്തി.

തുടർന്ന് മാങ്ങാട്ടിരി, കൂട്ടായി, തിരുന്നാവായ, കുറ്റിപ്പുറം, റൂട്ടുകളിൽ “ഹെൽത്തി യൂത്ത് ഹെൽത്തി സൊസൈറ്റി” എന്ന സന്ദേശ പ്രചരണാർത്ഥം വിദ്യാർത്ഥി സംഘം സൈക്കിളിൽ പര്യടനം നടത്തി.

തിരൂർ സീതി സാഹിബ് മെമ്മോറിയൽ പോളിടെക്നിക് കോളജിൽ ഇരുപതോളം എൻ.എസ്.എസ്. എൻ.സി.സി, ലീഡ്സ് അംഗങ്ങൾ സൈക്കിൾ റാലിയിൽ പങ്കെടുത്തു.

എൻ എസ് എസ് പ്രോഗ്രാം ഓഫീസർമാരായ കെ എ കാദർ, എം. മുംതാസ്, ലീഡ്സ് സൈക്ലിംഗ് ക്ലബ് കോ ഓർഡിനേറ്റർ എം പി ഹാരിസ്, എസ് അൻവർ, മുഹമ്മദ് സിയാദ് ടി എ, വിദ്യാർത്ഥികളായ ശ്രീജിൻ, അരുൺ കൃഷ്ണ, എന്നിവർ നേതൃത്വം നൽകി.

Continue Reading
1 Comment

1 Comment

  1. mumthaz teacher

    June 5, 2022 at 12:18 am

    excellent 👍

Leave a Reply

Your email address will not be published.

News

Precisely what is Service Level Management?

Published

on

Service Level Management is among the core ITIL processes that help ensure services are defined, agreed upon and monitored with customers. This process likewise works directly with Capacity Administration and Supply Management to make certain IT information and capacities will be aligned with business points.

This process helps to ensure that service amounts are according to customer anticipations and awareness. It also makes sure the goals that are established are fair and can be realized, resulting in considerable improvements meant for users, and creating a strong foundation to continue restoring moving forward.

The first step of this process involves major and agreeing on a pair of service level targets with each consumer. This includes starting specific metrics, conditions of service availableness and stability, more information responsibilities of each party, escalation procedures, cost/service tradeoffs and other relevant details.

Once a prepare is established, teams can start working together to enhance processes that will allow them to meet their service level negotiating. This will need identifying the essential teams and tools to implement the task, as well as examining costs intended for tools needed to capture data and metrics.

The most important element in service level management is certainly choosing the right metrics to assess. Metrics ought to be within the control of the company to allow for good accountability, and it should be simple to accurately collect data on these types of metrics. In addition , it is important to recollect that not most improvements should be measurable by users. For instance , if you can reduce the load moments of your website by simply 1 millisecond, users will not likely likely detect this improvement, and your work could be better spent somewhere else.

Continue Reading

News

Buying a Virtual Info Room

Published

on

A electronic data bedroom (VDR) is a secure database that shops documents and details. It enables collaboration amongst authorized users and conformity adherence. A VDR works extremely well in multiple industries. It is just a better option than file-sharing solutions just like Dropbox or Google Travel for business-specific uses that require advanced document firm and increased security.

Investing in a virtual info room needs careful consideration. Corporations need to find a solution that satisfies current and future demands. They need to seek out transparent pricing, useful features that get used, an intuitive user interface, and industry-leading customer support. It is also necessary to read on-line reviews, especially third-party kinds. A reliable VDR service provider will have an impressive amount of positive assessments, but it is usually equally important to look at the time to check out employee displays of the firm on Glassdoor and other programs.

The largest users of online data areas are the your life science and technology groups, but businesses from all industries make use of them for their protection and effort capabilities. It is necessary for these users to ensure the honesty of their private documentation, whether www.technologvirtual.com/the-pros-and-cons-of-virtual-technologies/ it can be sensitive fiscal data or research benefits. The security which is available from a digital data place provides an extra layer of protection from cyber criminals and other unauthorized parties.

To safeguard documents, a VDR can provide advanced features including granular get permissions, doc encryption, and the ability to publications or preserve as a PDF FORMAT. In addition , it could possibly provide fence watch, which blacks out particular parts of the file to ensure that personally-identifiable data is not visible to outsiders.

Continue Reading

News

Totally free Anti Spyware Windows 15

Published

on

Malware attacks are one of the greatest reasons behind slow-moving computer effectiveness. These attacks can be very harmful to your laptop because they may erase your computer data or cause other problems. Therefore , setting up the very best anti malware windows 12 is very important for your computer. Spyware and adware can come out of various options, like downloads available, emails, and also by visiting websites. It is also a smart idea to use anti spyware and adware software that protects your pc against multiple threats simultaneously.

There are many cost-free anti spy ware tools to choose from that can help you retain your computer clean. Some of them only scan for spyware, while others as well remove different varieties of malware and can monitor the body all the time to make certain that spyware won’t be able to modify your personal computer or acquire your personal information. Some of these applications are light and easy to use, while others convey more features.

Spybot Search and Destroy is a great free anti spyware application that could detect and remove various kinds of hazards, including spy ware, adware, Trojan infections, worms, rootkits, keyloggers, and more. It can also take out usage remnants from your LAPTOP OR COMPUTER, which will prevent these types of programs coming from tracking the activity. It comes with a huge database of definitions that is kept up to date daily.

Another great option is F-Secure’s free anti spyware windows 10 free spyware scanner. It can extremely lightweight, only takes a few seconds to download, and starts scanning in under a tiny. It can manage full or quick reads, and you can arrange it to perform all of them at regular intervals. It has a number of specific spyware coverage tools, such as Hosts Secure to back up and encrypt the hosts document (one of the very most common objectives for spyware), and a summary of custom ActiveX blocking rules.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2021 Public Diary